47 академици и изследователи от над 10 държави представиха своите доклади на международната научна конференция "Ислямското културно наследство на Пловдив".
Форумът се проведе в периода 24-26 октомври 2024 г. и беше организиран от Висшият ислямски институт в партньорство с Тракийския университет в Едирне, Фондацията за изследване на ислямските науки в Истанбул, държавната агенция "Архиви", народната библиотека "Иван Вазов" в гр. Пловдив.
Научната конференция беше открита в присъствието на главния мюфтия д-р Мустафа Хаджи, председателя на Висшия мюсюлмански съвет Ведат Ахмед, зам. главните мюфтии Ахмед Хасанов, Бейхан Мехмед и Мурат Пингов, районния мюфтия на Пловдив Танер Вели, областния управител на Пловдив Христина Янчева, зам.-кмета на Пловдив Пламен Панов, зам.-председателя на Диянета на Република Турция доц. д-р Селим Аргун, посланика на Република Турция у нас Н. Пр. Мехмет Саит Уянък, дипломати, представители на научната общност и гости.
Като председател на Организационния комитет на конференцията, зам.-ректорът на Висшия ислямски институт д-р Абдуллах Търабзон подчерта, че след обявяването на темата близо 200 изследователи и академици са проявили интерес към Международната научна конференция в Пловдив, но съгласно изискванията са одобрени 47 доклада. Той подчерта значението на Пловдив за културното многообразие и съжителстването на хора от различни религии и етноси.
В своята реч главният мюфтия д-р Мустафа Хаджи постави акцент върху усилията на мюсюлманската общност за създаването и съхраняването на ислямското наследство.
"Дедите ни са отделяли от залъка си, за да построят джамии, ханове, мостове и какви ли не съоръжения с благотворителна цел. Голяма част от тези вакъфски имоти са разграбени и унищожени. До нас са достигнали много малка част от тях. Наш дълг е да запазим това което е останало, но заедно с това трябва да намерим и следите на унищоженото имущество, за да изпълним дълга си към тези, които са ги завещали", заяви главният мюфтия и изразни надежда, че научният форум в Пловдив ще запълни запълни празнотата в този аспект.
Председателят на Висшия мюсюлмански съвет Ведат Ахмед подчерта, че Пловдив е град с многовековна история и многопластова култура, а част от това богатство е ислямското културно наследство, което е допринесло векове наред за доброто съжителство на различните етнически, културни и религиозни общности.
"Ислямът векове наред изгражда и утвърждава суфитско-философския лозунг "Единство в могабразието", който лежи и в основата на на Европейския съюз. Научна конференция в Пловдив цели да представи именно тази философия, която е превърнала това място в град на мира и спокойствието", заяви Ведат Ахмед.
Научната конференция започна с доклад за вакъфската култура в Исляма. Сред темите бяха също така историята на Пловдив, градът през погледа на пътешествениците, религиозното образование в Пловдив, представянето на проблемите на мюсюлманската общност в местния печат и др.
Доклади изнесоха учени и представители на университети и държавни институции от България, Турция, Република Северна Македония, Босна и Херцеговина, Албания, Косово, Германия, Алжир Мароко, Йордания. Материалите ще бъдат публикувани в тематичен сборник.