За филма „Да живее България“ или когато черните кубинки станат още по-плашещи
Един от филмите, които имахме възможността да гледаме в рамките на Киномания през ноември тази година, беше „Да живее България“. Документално кино. 55 минути. Кратко време, на пръв поглед, но напълно достатъчно да настръхнеш от онова, което виждаш и чуваш на големия екран. Да се ужасиш. Буквално.
„Да няма цигани, турци, евреи в България. Ако ще идват, да идват само за ден-два и да си заминават по техните държави“.
„Не е за чужденците и циганите националният празник“.
„Ромите са различен етнос и не би трябвало да празнуват 3 март“.
В България място за турци, цигани и евреи няма, защото „за всеки човек Господ си е определил къде да си стои“…
Ако не сте гледали филма, може и да не допуснете, че това са думи… на деца. Нашите, българските деца, на крехка ученическа възраст, снимани в най-новия документален филм на Адела Пеева „Да живее България“.
Вероятно мнозина от нас свързват името на автора още с филмите „В търсене на Списаревски“ и „Чия е тази песен“. Най-новият филм на кинодокументалистката беше с премиера именно в рамките на тазгодишното издание на Киномания преди две седмици.
За разлика от „Чия е тази песен“, където Пеева за пръв път повдига темата за национализма, и „В търсене на Списаревски“, при който филм за пръв път се среща пряко с националисти, то най-новият филм „Да живее България“ е посветен изцяло на тях – хората в България, които са носители на крайно националистически идеи.
„Героите“ на филма са предимно ученици, младежи и не толкова много възрастни от Стара Загора, Пловдив и София, чието развитие режисьорката проследява във филма в продължение на три години. Общото между всички тях е, че говорят с особен патос за България - патос, който прекрачва границите на патриотизма и се модифицира в нещо особено опасно – откровен и екстремен национализъм.
Най-притеснителното е, че мислите и действията на всички тези деца и младежи срещат абсолютно одобрение в очите на политици (кметът на Стара Загора е един от участниците във филма), интелектуалци (директорът на старозагорския театър), учителите, родителите…
Филмът на Адела Пеева „Да живее България“ е копродукция между „Адела Медия“ и Българска национална телевизия, реализирана с подкрепата на Изпълнителна агенция „Национален филмов център“ и Програма „Култура“ на Столична община.
Сред достойнствата на продукцията е това, че авторката въобще успява да се докосне и да проникне в онези иначе затворени общности и да представи всичко онова, което се случва вътре в тях. Обикновено това е рядка възможност. И колкото и Адела Пеева да твърди, че е „неутрална“ при направата на този филм, то той е една сериозен сигнал за онова, което бушува в обществото ни и то най-вече сред безкритичната маса младежи, а за съжаление - и деца. Да, жалко и тъжно е, че деца в най-ранна възраст, още ученици в началните курсове, говорят с нескрити нетърпимост и омраза за всички различни от тях. И повдига изключително важни въпроси, върху които всеки от нас следва да се замисли.
До къде се простират допустимите границите на патриотизма и кога той преминава в патриотарство? С омраза и отхвърляне на различните ли следва масата безкритични подрастващи българи да утвърждават идентичността си? Това ли е най-доброто, което да запълни липсите в живота им? Каква е ролята на родители, учители, интелектуалци и политици?Ако те явно подкрепят крайните идеи на децата и младежите около себе си, то откъде тогава ще дойде корективът в живота на това поколение?
„Да живее България“ е една обезпокоителна аларма за това, че като общество трябва да направим нещо. Или както каза самата Адела Пеева след една от прожекциите на филма в София – „Този филм е само една птичка“… А „пролетта“ зависи от всички ни. Но ако не вземем като общество своевременни мерки, не е далече времето, когато нещата може да излязат извън контрол. А дотогава „различните“ в България, макар тя да е също толкова и тяхна родина, ще продължават да живеят, но в още по-голям страх… от черните кубинки на онези „добри момчета“ с изпълнени с омраза погледи (уж от любов към България).
Автор: Л. Чаушева
Снимки: Кадри от филма „Да живее България“
През декември 2017 година може да гледате „Да живее България“:
13 декември (сряда) - 16:15
14 декември (четвъртък) - 15:00
12 декември (вторник) - 20:30
13 декември (сряда) - 12:45
14 декември (четвъртък) - 18:45
© Мюсюлманско изповедание. Всички права запазени.