Научен форум под надслов "Име, памет и идентичност" събра над 60 учени, общественици, млади хора, имами и вярващи във Велико Търново. 

Събитието, организирано от Районно мюфтийство - Велико Търново, разгледа ключови теми за културната и историческа памет на мюсюлманската общност в България.

Участниците във форума припомниха, че името и идентичността са неразривна част от човешката история и духовност, а срещата се превърна във възможност за диалог между хора от различни поколения и научи области. 

Освен дискусии събитието включваше и културна програма, представена от ученици от Духовното училище в Русе. Във Велико Търново те рецитираха стихове, посветени на

40-годишнината от насилствената смяна на имената на мюсюлманите в България. Гостите имаха възможността да разгледат и изложба с архивни фотографии от този период.

Темите, свързани с името, паметта и идентичността, бяха представени от лектори като преподавателя във факултета по Балканистика на Тракийския университет д-р Шабанали Ахмед, духовният наставник д-р Кемал Рашид, както и от поета, литературен критик и общественик д-р Сабри Алагьоз. Модератори на дискусиите бяха районният мюфтия на София Бейхан Мехмед, експертът от отдел "Иршад" на Главното мюфтийство Бахри Иззет и имамът на с. Брестовене Шакир Ахмедчиков, а сред гостите се открояваха съветникът по социални въпроси към посолството на Република Турция Ердал Аталай, районни мюфтии и наместник районни мюфтии от региона.

Форумът завърши с призив паметта за миналото да се превърне в светлина за бъдещето.


© Мюсюлманско изповедание. Всички права запазени.