Висшият мюсюлмански съвет връчи наградите "Ходжазаде Мехмед Мухйиддин ефенди". Отличията носят името на първия главен мюфтия на България и се присъждат на личности с ярки постижения и принос в развитието на Мюсюлманското изповедание и мюсюлманската общност.

Тържествената церемония се състоя в Дома на киното, а с нея беше спазена и традицията за провеждането ѝ на 8 декември - денят, когато е избран първият главен мюфтия на България.

Сред гостите бяха представители на ръководството и структурите на Мюсюлманското изповедание, представители на Президентството, законодателната и изпълнителна власт, представители на Дипломатическия корпус, Българската православна църква и Католическата църква.

Събитието премина под знака на 40-годишнината от насилствената смяна на мюсюлманско-турските имена в България.

Част от стихотворенията, които рецитираха децата от Коран курсовете в страната, бяха посветени на темата. Сред гостите бяха и музиканти от Теологическия факултет на Тракийския университет в Едирне.

В приветствието си към гостите председателят на Висшия мюсюлмански съвет Ведат Ахмед, подчерта, че носителите на високото отличие през годините също са 40 и припомни, че числото е заредено с дълбока символика.

"Вдъхновяващите примери от живота на Пратениците на Аллах и техните последователи. Историята на човечеството често ни представя тъмната страна на човешките страсти – стремежа към власт, слава и богатство. Всички тези неща водят до конфликти и страдания, на които днес отново сме свидетели. Ето защо е толкова важно да изтъкваме и да почитаме доброто – делата, които укрепват човешкото у нас и са предпоставка за по-здраво и справедливо общество.

Днес искам да подчертая изключителния пример на Ходжазаде Мехмед Мухйиддин ефенди – човек, който се отличава с дълбоко уважение към всички хора, независимо от тяхната религия, етнос или социален статус. Той остава в историята не само с ерудицията си в областта на религиозното познание, а и с безкомпромисната си защита на правата на мюсюлманите по време на трудни и бурни периоди за страната ни. Такъв период е принудителното покръстване и смяната на имената на мюсюлманите в Родопите – антихуманен акт, за чиято отмяна Ходжазаде ефенди и някои негови съратници полагат големи усилия. Това е урок от нашата история, който трябва да помним, припомняме и предаваме на поколенията, за да не допускаме подобни действия в бъдеще.

За съжаление историята ни напомня, че идентични трагични събития се повтарят – през 60-те и 70-те години на миналия век, както и последния етап от насилствена асимилация преди четиридесет години. 

Това бе опит за нанасяне на смъртоносен удар по мюсюлманско-турската идентичност на една автохтонна общност, отнемайки ѝ най-ценното – името. Тези трагични събития оставиха дълбоки рани, които все още не са зараснали. Наш дълг е да почитаме истинските борци за справедливост, права и свободи, да се учим от техния пример за да не го допускаме отново", заяви Ведат Ахмед. 

Главният мюфтия д-р Мустафа Хаджи посвети своята реч на добротворчеството и неговата роля за спасението човечеството.

"Живеем във време, когато индивидуализмът взема превес. Аллах е сътворил хората, за да бъдат уважавани, а материята - за да бъде използвана. За голямо съжаление в нашето съвремие материалното е издигнато на пиедестал, а хората биват използвани. Ако човечеството не се опомни, ако хората не разберат, че са временно на този свят, ако хората не разберат тяхната мисия, това означава, че ние сме обречени на самоунищожение. Затова повтарям, че правенето на нещо добро за другите е причина Аллах да спаси човечеството. Пратеникът Мухаммед (с.а.с.) казва, че най-добрият сред нас е този, който е полезен за обществото. Човечество затъва, защото са потъпкани човешките ценности. Затъва, защото всеки смята, че е най-важен на този свят и другите са длъжни да му се подчиняват. Затъва, защото никой не се интересува от положението на другия. Тази церемония тази вечер има за цел да ни напомни, че ние хората сме сътворени да се обичаме и да си помагаме", подчерта д-р Мустафа Хаджи.

Главният мюфтия връчи и първата награда на церемонията. С нея беше удостоен 92-годишният Реджеб Алиев Бузгьов, дългогодишен имам в с. Церовище, обл. Търговище. Той беше номиниран за приноса му за съхраняване на мюсюлманската идентичност в района и дългогодишната му доброволна служба за развитието на Мюсюлманското изповедание.

Втория от общо петте почетни плакета получи хаджи Юсуф Ибрям Юсуф – Низамоглу, дългогодишен доброволец, а впоследствие и активен имам на с. Партизани, обл. Варна. Той беше номиниран за приноса му към мюсюлманската общност чрез редица социални инициативи и безвъзмездното сътрудничество при осъществяването на дейности на Мюсюлманското изповедание. Юсуф Ибрям Юсуф – Низамоглу получи наградата си от бившия председател на ВМС Ридван Кадьов. В благодарственото си слово той подчерта, че може да бъде в полза на хората чрез дейността си в Мюсюлманското изповедание, защото живеем в демократична страна, в която нямаме пречки да изповядваме своята религия. Носителят на отличието изрази надежда, че ще бъде за пример на бъдещите поколения и посвети наградата на семейството си, областта и общината, където живее и служи като имам.

Проектантът и експерт по строителството Салих Реджеп Байрактар от гр. Сърница, обл. Пазарджик получи наградата "Ходжазаде Мехмед Мухйиддин ефенди“ за безвъзмездната помощ, която оказва при проектирането и изграждането на джамии в родния му край и други райони в България. Отличието му беше връчено от секретаря по образование и култура на президента доц. Пламен Славов. 

"Щастлив съм, че успях да помогна за това свято дело. Нека благодарността да бъде от Аллах и от тези, които усетиха нашия принос", заяви Салих Байрактар на церемонията.

Наградата на Фатма Салиева от русенското село с. Юделник за приноса ѝ за религиозно-просветните и социалните дейности в областта прие районният мюфтия на Русе Юджел Хюсню. Той предаде и нейните думи към присъстващите - да се обичат и да надграждат постигнатото, защото само така могат да вървят към просперите. Плакетът беше връчен от зам.-ръководителя на дипломатическата мисия на Република Турция у нас Мустафа Кара.

Почетната награда „Ходжазаде Мехмед Мухйиддин ефенди“ за 2024 г. беше връчена на Мехмед Исмет Паша, бизнесмен и дългогодишен председател на Мюсюлманското настоятелство в с. Бял извор, обл. Кърджали. Той беше номиниран за своята безвъзмездна и благотворителна дейност.

"Благодаря на Мюсюлманското изповедание за постоянните и разширяващи се дейности и затова че ни събира "под чадъра" на Аллах", бяха думите с които Мехмед Паша се обърна към присъстващите на церемонията. Почетното отличие му беше връчено от председателя на Висшия мюсюлмански съвет Ведат Ахмед.

***

Наградата „Ходжазаде Мехмед Мухйиддин ефенди“ е учредена през 2017 г. Тя носи името на първия главен мюфтия Ходжазаде Мехмед Мухйиддин ефенди, встъпил в длъжност на 8 декември 1910 г. Целта на наградата е лица с ярки постижения и принос в развитието на Мюсюлманското изповедание и мюсюлманската общност в страната да получат публично признание и да популяризираме техните действия. Вярваме, че по този начин ще допринесем в обществото ни да има повече добри примери, от които да се учим.

 

Добавяне на реакция


© Мюсюлманско изповедание. Всички права запазени.