Ислямски учени от държави на Балканския полуостров участваха в среща в Едирне. Събитието се проведе в Балканския конгресен център на Тракийския университет и премина под мотото "Под купола на нашето небе".
Домакин на форума беше Тракийският университет в Едирне, а сред партньори - Дианета на Република Турция, Фондацията на ислямските учени, Областната управа на Едирне, фондация "Архитект Синан" - Едирне, Платформата за сътрудничество между Балканските страни.
Зам.-министърът на образованието Назиф Йълмаз, председателят на Диянета на Република Турция проф. д-р Али Ербаш, председателят на Фондацията на ислямските учени проф. д-р Насруллах Хаджъмюфтюоглу, валията на Едирне Юнус Сезер, ректорът на Тракийския университет проф. д-р Мустафа Хатиплер, председателят на фондация "Архитект Синан" Хасан Гюмюш, главни мюфтии от Балканите бяха сред официалните лица на срещата.
Форумът събра 175 учени от 10 държави. България беше представена от главния мюфтия д-р Мустафа Хаджи, председателя на Висшия мюсюлмански съвет Ведат Ахмед, зам. главния Мюфтия Бейхан Мехмед, началника на отдел "Международни отношения" в Главното мюфтийство Хайри Емин, районни мюфтии.
В словото си пред ислямските учени председателят на Диянета проф. д-р Али Ербаш подчерта, че Ислямът е олицетворение на науката, а учените - на разума и цивилизацията. Председателят на Фондацията на ислямските учени проф. д-р Насруллах Хаджъмюфтюоглу заяви, че в момента целият свят изживява криза на разума, а човечността отстъпва своето място на невежеството.
В своето изказване пред гостите на Срещата на ислямските учени главният мюфтия д-р Мустафа Хаджи заяви, че организирането ѝ е от ключово значение за задаване на посоката и начина на работа с мюсюлманите. Особено що се отнася до младежта, която е изправена пред много предизвикателства в глобализиращия се свят.
Председателят на Висшия мюсюлмански съвет Ведат Ахмед говори за религиозния живот на мюсюлманите в България, а зам. главният мюфтия Бейхан Мехмед представи дейностите на Мюсюлманското изповедание и актуалните кампании.
В края на срещата в Едирне ислямските учени осъдиха войната в Газа и заявиха, че е неприемливо Ислямският свят да не се противопоставя достатъчно на случващото се.
В декларацията беше посочено също така, че светът изживява хуманитарна криза, а в основата ѝ са действията на световните сили, които продължават да водят до значителни поражения върху политиката, икономиката, религията и социалния живот в Ислямския свят.
Учените се обединиха около позицията, че трябва да бъдат положени усилия, чрез които ислямската философия и разум да бъдат представени като алтернатива на случващото се.