VEDAT S. AHMED

Chairman

E-mail:  v.ahmed@grandmufti.bg

Vedat S. Ahmed was born on 8 January 1979 in the town of Kaolinovo, Kus quarter, Shumen region.

In 1997 he graduated from the General Secondary Religious School “Nyuvvab”- Shumen.

In 2011 he graduated from the Higher Islamic Institute – Sofia.

From 2000 to 2003 he worked as a preacher in the prison of Plovdiv and later as a Friday preacher in the mosques in Plovdiv.

Since May 2001 he occupied the post of Deputy Editor-in-Chief and from September 2002 to November 2004 – Editor-in-Chief of “Muslims” magazine.

From November 2004 to May 2006 he occupied the post of Head of the Department of Education at Grand Mufti’s Office.

In 2004-2005 he was a guest lecturer in Ottoman-Turkish language at the Higher Islamic Institute - Sofia.

In 2008, 2009 and 2011 he was elected as a member of the Supreme Muslim Council. As a member in the Council he participated in several standing committees. From 2011 to 2016 he was a Chairman of the Sharia Court.

From May 2005 to 27 July 2016 he was a Deputy Grand Mufti, and he was re-elected for the same post in 2008, 2009 and 2011. Meanwhile he was elected by the Supreme Muslim Council to represent the Grand Mufti when he is absent. As a Deputy Grand Mufti he was in charge of “Religious activities” (irshad), “Education”, “Publishing” and “Hajj and Umrah”.

At a meeting of the Supreme Muslim Council, held on 31 October 2014 he was elected as a temporary acting Chairman of the Supreme Muslim Council due to an early termination of the mandate of the Chairman.

At the regular National Muslim Conference, held on 24 January 2016 he was elected as a Chairman of the Supreme Muslim Council. Along with this he is directly responsible for the activity of “Publishing” Department of Grand Mufti’s Office.

He delivered reports at international forums and published dozens of articles on religious, historical, cultural and literary topics mainly in Bulgarian and Turkish editions, as well as several scientific researches dealing with the issues of the Muslim education and culture in Bulgaria. Several books which he translated are published.

 

He is married and has four children – two boys and two girls.